Gdzie na majówkę? (odc. 2)
Zaczynamy od ważnej informacji dla wszystkich miłośników podróżowania Koleją po Dolnym Śląsku. 🔥 Dolnośląski Bilet Weekendowy, w ramach którego możecie podróżować pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio po całym województwie został wydłużony na całą majówkę. Będzie obowiązywać od dzisiaj od godziny 18:00 do poniedziałku 6 maja do godziny 6:00 rano.
Linia kolejowa z Wałbrzycha do Nowej Rudy jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Zachwyca zarówno górzysty krajobraz otaczający z obydwu stron linię z wciśniętymi w kolejne doliny miejscowościami, jak i ogromna ilość ciekawych obiektów inżynieryjnych. Pisaliśmy o niej zarówno w kieszonkowych przewodnikach z serii “5 tras” (możecie zdobyć jeden zapraszając swoich znajomym do tego newslettera), jak i na naszym blogu Koleją po Dolnym Śląsku.
Nowa Rudy natomiast zachwyca przede wszystkich tarasowym układem miasta, który znakomicie widać właśnie z jadącego pociągu. Warto tu sobie zrobić przerwę podczas kolejowej wycieczki. Wychodzące z rynku w cztery strony świata uliczki zaprowadzą w ciekawe miejsca, a na majówkę miasto przygotowało coś dla ciała i coś dla ducha.
2 maja z Centrum Turystyczno-Sportowego w Nowej Rudzie (Słupcu) ruszy rodzinny rajd rowerowy z flagą. Spokojne, konwersacyjne tempo dostosowane będzie do najmłodszych rowerzystów. Rajd będzie bez elementów rywalizacji, ale nie zapomnijcie o kaskach! Trasa będzie miała 12 km i została poprowadzona drogami asfaltowymi, szutrowymi i ścieżkami leśnymi. Na mecie będzie piknik z drobnym poczęstunkiem.
3 maja zaś Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie zaprasza do świętowania 60 urodzin lidera zespołu "Kobranocka" - Andrzeja Kraińskiego.
Na wszystkich żądnych przygód, ciekawych historii, miłośników przyrody i przepięknych widoków przez całą majówkę czeka Twierdza Srebrna Góra. Ten uznawany obecnie za jeden z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska obiekt przeżywa prawdziwą transformację. Aktualnie w tej górskiej warowni trwają prace budowlane o wartości ponad 50 mln złotych. Opisywaliśmy je dokładnie w nr 33 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk. Warto zobaczyć na miejscu, jak zmienia się największa górska twierdza w Europie.
Dodatkowo 1 maja będziecie mieli okazję do spotkania z rekonstruktorami z Regimentu von Alvensleben No. 33. Będzie można zobaczyć pokazy XVII-wiecznej musztry i poznać ciekawostki z tamtego okresu dotyczące ekwipunku żołnierskiego, broni, strojów. Podczas całej majówki będą też inne atrakcje. Będą stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi, restauracja Donżon obiecuje zaś nakarmić każdego głodnego domowym, pysznym jedzeniem i wypiekami.
Działająca do dzisiaj Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach to wyjątkowy punkt na mapie Karkonoszy, to połączenie historii, piękna szklanych arcydzieł oraz prawdziwego rzemiosła. O tym miejscu pisaliśmy więcej w nr 13 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk. W długi weekend majowy Huta Julia zaprasza by kreatywnie spędzić czas.
Poranek bądź Popołudnie z Hutą Julia to zestawy 3 atrakcji w 1 wizytę. Najpierw weźmiecie udział w warsztatach malowania lub grawerowania na szkle, potem zwiedzicie hutę z przewodnikiem, aby na koniec udać się do Krystalium, czyli Interaktywnego Centrum Szklanych Opowieści. O tej najnowszej atrakcji możecie przeczytać w nr 31 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk.
A może do teatru? Teatr Polski we Wrocławiu w swoich planach repertuarowych na majówkę ma spektakl „Mayday” w reżyserii Wojciecha Pokory. To jedna z najlepszych na świecie komedii. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją.
W sobotę, 4 maja, Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na spacer tematyczny dla dorosłych po wystawach stałych w Gmachu Głównym z cyklu wydarzeń okazjonalnych związanych z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Sztuka Śląska jest jedną ze znakomitych przykładów na to, że w miejscach oddziaływania różnych wpływów powstają dzieła najciekawsze. Ale kolekcja Muzeum Narodowego we Wrocławiu dysponuje również świetnymi przykładami różnorodności sztuki krajów romańskich, Niemiec, Niderlandów, Polski.
Unijne klimaty będą również w Zgorzelcu, który zaprasza w majówkę na polsko-niemiecki trzydniowy piknik "20 lat razem w Unii Europejskiej". Świętowanie rozpocznie się piknikiem rodzinnym na Skwerze im. ks. J. Popiełuszki. Będzie wiele trakcji dla dzieci. Plenerowy spektakl pełen lekkiego humoru wystawi Teatr Kubika. Kapitan Drabinka i jego cyrkowa załoga staną przed wyzwaniami godnymi największych wilków morskich. Gościem specjalnym pierwszego dnia Europejskiej Majówki będzie Pascal Brodnicki, który zaprezentuje proste i inspirujące przepisy. Ponadto wokół Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu zaparkuje tego dnia blisko 20 zabytkowych samochodów.
2 maja to dzień w całości przeznaczony dla najmłodszych. 3 maja w Parku Nadnyskim na plenerowej scenie wystąpią Waldemar Pasternak – finalista 3. Edycji Must Be The Music oraz Basia Piotrowska – tym razem z repertuarem jazzowo-popowym dla dorosłych. Na finał – koncert duetu „Paula i Karol”, którzy uwodzą publiczność swoją radosną żywiołowością i tanecznym brzmieniem. Tego dnia odbędą się także m.in. gra terenowa dla rodzin z dziećmi „W poszukiwaniu złota Europy”, wielkie grillowanie, degustacja regionalnych potraw, plener malarski i pokaz laserowy.
Legenda mówi, że raz w roku – między różowym księżycem, a Dniem Świętego Floriana – w zamkowej bibliotece otwiera się portal między światem baśni, a rzeczywistym. Wszystkie książki wirują w powietrzu, zegary zatrzymują się, a w podziemiach czuć drgania. Nieliczni widzieli też mleczną łunę unoszącą się nad wieżą, a jeszcze inni słyszeli stukot końskich kopyt.
Cokolwiek to jest, z jakąkolwiek siłą mamy do czynienia – jedno jest pewne – podczas majówki odbędzie się już czwarta edycja najbardziej bajkowego festiwalu w Zamku Czocha. Najlepsi z najlepszych, artyści rekomendowani przez baśniowy dwór królewski, pojawią się tam, aby wprawić w zachwyt, rozbawić i podzielić się swoją twórczością. Będzie taniec, teatr, walki, animacje!
Baśniowe charakteryzatorki, garderobiane i scenografki zadbają o odpowiedni wystrój, a guwernantki i ich pomocnice poprowadzą rozmaite warsztaty artystyczne.
3, 4 i 5 maja Dolnośląskie Centrum Filmowe przygotowało specjalne pokazy przedpremierowe filmu „Monster” w reżyserii Hirokazu Koreeda. Nominowany do Oscara, zdobywca Złotej Palmy, mistrz story-tellingu Hirokazu Koreeda powraca z nowym, subtelnym i niezwykle poruszającym filmem. W “Monsterze” tworzy pełną oddechu, doskonale skonstruowaną opowieść o dziecięcych tajemnicach.
“Monster” ukazuje trzy perspektywy, tej samej, z pozoru prostej historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Koreedę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. Opowieść o tym jak przyjaźń, miłość i odrzucenie, tak często istnieją w tym samym kontinuum.
W Boguszowie-Gorcach odbędzie się bieg z przeszkodami dla najmłodszych. W Jedlinie-Zdroju zaplanowano specjalny koncert w wykonaniu czołowych muzyków Filharmonii Sudeckiej. W Dolinie Pałaców i Ogrodów w Bukowcu dla dzieci wystąpi klaun Rufi Rafi, z dodatkowym gościem i muzyką na żywo, a dorośli będą mogli wybrać się na spacer po parku w poszukiwaniu… jadalnych chwastów.
„Chwasty”, które rosną wokół nas zaskakują swoimi zdolnościami i potencjałem. Ich częste zastosowanie lecznicze jest powszechnie znane, natomiast zastosowanie w kuchni i ciekawe walory smakowe już mniej. Podczas spaceru będzie można poznać dzikie rośliny, które można wykorzystać w kuchni. Będzie też można nauczyć się rozpoznawać wybrane gatunki.
Bukowiec to niewielka miejscowość w Kotlinie Jeleniogórskiej położona wśród Wzgórz Karpnickich między Mysłakowicami a Kowarami. Ukryta jest tutaj prawdziwa perła wśród dolnośląskich parków krajobrazowych. Jest to liczące ponad 100 ha dawne założenie w typie tzw. farmy ozdobnej. Pisaliśmy o nim w nr 11 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk.
W Szklarskiej Porębie odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Szczypczyńską, pisarką, która od kilku tutaj lat mieszka i tutaj też ulokowała akcję swojej ostatniej powieści „Glass Hills”, a w Jeleniej Górze - cykl imprez dla wszystkich miłośników dwóch kółek, trzydniowe Trophy Maja Włoszczowska MTB Race 2024.
I moglibyśmy tak jeszcze długo. Na Dolnym Śląsku na pewno będzie się działo. Zapraszamy od odwiedzin! I nie zapomnijcie o nas: ☕ buycoffee.to/przystanekd